اپل یا مایکروسافت؟ آیپد یا سرفیس؟ اپل پنسل یا سرفیس پن؟ شما به کدام اکوسیستم تعلق دارید؟ اگر هنوز تصمیم نگرفـــــته اید که چه چیزی می خواهید این مقاله را بخوانید.

 

اپل پنسل و سرفیس پن هرکدام قابلیت های منحصر به فرد خود را دارند. 

 

قلم ها دوباره محبوب شده اند. اپل و مایکروسافت هردو در حال رقابت برای ساخت بهترین قلم هستند. در این مقاله نگاهی می اندازیم به اپل پنسل و مایکروسافت سرفیس پن و این که چه چیزی هرکدام از این قلم ها را منحصر به فرد می کند. 
هرکسی که می خواهد از یک قلم برای طراحی، یادداشت برداری، طرح بندی و غیره اســتفاده کند وقتی که صحبت از خرید یک تبلت می شود به دردسر برمی خورد و نمی تواند تصمیم بگیرد. اپل و مایکروسافت هرکدام قلم های منحصر به فردی دارند که روی پلت فرم های آیپد پرو و سرفیس کار می کنند. 
در اینجا نگاهی می اندازیم به مقایسه ی اپل پنسل و سرفیس پن تا بهتر دریابید که کدام یک برای شما مناسب تر اســت. 

اپل پنسل برای آیپد پرو (Apple Pencil)

apple pencil 1499157007 اپل پنسل یا سرفیس پن: کدام قلم مناسب شماســت؟ توما:

 

قیمت: تقریباٌ ۳۵۰ هزار تومان
رنگ های موجود: سفید
سازگاری: همه ی مدل های آیپد پرو
قابلیت ها: ۰٫۲ ثانیه تأخیر در مدل های آیپد پرو ۲۰۱۷، پشتیبانی تغییر شیب، حساسیت به فشار نامشخص.
مشخصات: ۱۷ سانتی متر طول، ۲۰ گرم وزن. با اتصالگر لایتنینگ شارژ می شود. باتری آن تا دوازده ساعت طول عمر دارد و قابل شارژ اســت. با پانزده ثانیه شارژ می توانید تا نیم ساعت از این قلم اســتفاده کنید. توسط بلوتوث ۴٫۱ متصل می شود. 
با این که از زمان انتشار تبلت آیپد در ســال ۲۰۱۰ قلم هایی از شرکت های شخص ثالث برای این تبلت ها موجود بوده اســت، خود شرکت اپل در ســال ۲۰۱۵ اقدام به ساخت قلم کرد. 
اپل پنسل نازک اســت و ظاهری شبیه به ابزار نوشتاری دارد. این قلم که با همه ی مدل های آیپد پرو سازگار اســت بسیار خوش دست اســت و می توان با آن کارهایی از جمله یادداشت برداری را انجام داد. از این قلم می توان در اپلیکیشن هایی مثل لینئا، پروکریت، پیکسل میتور و غیره اســتفاده کرد. 
از این قلم همچنین می توانید در اپلیکیشن های دیگر مثل مایکروسافت آفیس نیز اســتفاده کنید. 
جدا از حساسیت به فشار این قلم ها شیب را به طور کامل پشتیبانی می کنند، در نتیجه هنرمندان می توانند خط با قطر و رنگ های مختلف بکشند.این تکنولوژی به شما کمک می کند تا خیلی سریع و ساده تر کارهای خود را انجام دهید. درضمن شما می توانید به صورت همزمان از انگشت و اپل پنسل اســتفاده کنید. 
اپل پنسل قابلیت حذف انگشت شصت دارد، در نتیجه شما می توانید وقتی که از اپل پنسل اســتفاده می کنید انگشت شصت خود را روی صفحه بگذارید و نگران نباشید که یادداشت یا طراحیتان را خراب کند. 
به جای به روز رسانی خود قلم، شرکت اپل چند تکنولوژی جدید را به مدل های جدید آیپد پرو اضافه کرده اســت. در این قابلیت که به آن پروموشن ( ProMotion) می گویند، صفحه نمایش تبلت می تواند تا ۱۲۰ هرتز رفرش شود. این رقم در مدل های قدیمی آیپد پرو ۶۰ هرتز بود. در نتیجه، از زمانی که روی صفحه چیزی می کشید تا زمانی که آن را می بینید ۰٫۲ ثانیه طول می کشد در حالی که قبلاٌ ۰٫۴ ثانیه طول می کشید. 
از آی او اس ۱۱ به بعد بیشتر از قلم اســتفاده خواهد شد. با قابلیت مارک آپ ( Markup) شما می توانید با قرار دادن نوک قلم روی صفحه نشانه گذاری کرده و شروع به نوشتن کنید. 
اگر یک اپل پنسل را روی صفحه قفل بکشید خیلی سریع شروع به یادداشت برداری می کند. هرچیزی که بنویسید در اپلیکیشن یادداشت ها ذخیره می شود و از طریق اسپاتلایت می توانید بعداٌ آن را ببینید. در اپلیکیشن نوت وقتی که اطراف یک متن را نقاشی می کنید به صورت خودکار هرچیزی که کشیده اید به گوشه ی صفحه می رود.  امکان طراحی در ایمیل نیز وجود دارد. 
اما این دستگاه با همه ی مزایای خود نقاط ضعفی نیز دارد. به جای این که اپل پنسل جزئی از پکیج آیپد پرو باشد ، صد دلار دیگر به هزینه های شما اضافه می کند. در حالی که طراحی آن بسیار خوب اســت اما اگر آن را روی یک سطح صاف بگذارید غلت می خورد. 
شرکت اپل یک کلاهک برای این قلم ساخته اســت تا این دردسر حل شود اما باید ۶۱ هزار تومان دیگر برای یک قطعه کوچک پلاســتیکی پرداخت کنید. درضمن این کلاهک آنقدر کوچک اســت که به راحتی گم می شود.  اگر کلاهک گم شود دیگر نمی توانید یکی دیگر به صورت جداگانه از اپل خریداری کنید. 
اگر نمی خواهید که قلم را از طریق اتصال به درگاه لایتنینگ به آیپد پرو شارژ کنید باید از کابل معمولی آی او اس برای شارژ اســتفاده کنید. به جز این طریقه ها هیچ کابل دیگری برای شارژ قلم وجود ندارد. 
در نهایت به این دلیل که هیچ گیره و یا آهن ربایی وجود ندارد باید راهی دیگر برای نگه داری اپل پنسل پیدا کنید. البته راه ها و بسته هایی برای حمل و نقل قلم وجود دارد که همه به خرج های شما اضافه می کند. 

apple pencil box 1499157083 اپل پنسل یا سرفیس پن: کدام قلم مناسب شماســت؟ توما:

 

سرفیس پن برای مایکروسافت سرفیس (Surface Pen)

surface pen lineup 1499157186 اپل پنسل یا سرفیس پن: کدام قلم مناسب شماســت؟ توما:

 

قیمت: ۳۲۵هزار تومان
رنگ های موجود: مشکی، آبی کبالتی، نقره ای و قرمز شرابی
سازگاری: سرفیس اســتودیو، سرفیس پرو، سرفیس لپ تاپ، سرفیس بوک، سرفیس پرو۴، سرفیس پرو ۳، سرفیس ۳
قابلیت ها: تأخیر ۰٫۲ ثانیه، حساسیت به فشار ۴۰۹۶ سطح، ۱۲ گرم نیروی فشار شیب در بعضی مدل ها، یک دکمه روی قلم و یک پاک کن در بالا. 
مشخصات: ۱۶ سانتی متر طول، ۱۹ گرم وزن، قطر ۹ میلی متر. دارای باتری AAAA قابل جایگزینی که در صورت اســتفاده درست تا یک ســال دوام می آورد. با بلوتوث ۴٫۰ متصل می شود. 
در حالی که اپل پنسل در دنیای قلم نوری جدید اســت مایکروسافت از ســال ۲۰۱۲ قلم سرفیس پن را تولید کرده اســت. این قلم ها با محصولات سرفیس ارائه می شدند، اما مدل جدید به صورت جدا فروخته می شود. می توانید قلم سرفیس پن را با قیمت ۳۲۵ هزار تومان خریداری کنید. 
اما این قلم چند قابلیت جدید از جمله حساسیت به فشار با سطح ۴۰۹۶ و حساسیت به شیب روی آخرین مدل سرفیس پرو ۵ را در خود دارد. اواخر امســال این قابلیت برای مدل های قدیمی تر سرفیس نیز ارائه می شود. 
این قلم با اپلیکیشن های زیادی از جمله اسکپبل، منتال کانواس و پلومباگو سازگار اســت. مایکروسافت قلم را به بخش بزرگی از ویندوز ۱۰ تبدیل کرده اســت. آپدیت کریتور که اواخر امســال ارائه شد قابلیت های دیگری را نیز اضافه کرد. به روز رسانی که پاییز امســال ارائه می شود به کاربران این امکان را می دهد که از قلم روی مرورگر اج اســتفاده کنند و کارهای دیگری را مانند برجسته سازی متن در ورد انجام دهند. 
سرفیس پن جدید دو دکمه دارد. یکی زیر قلم در کنار نوک آن و یکی بالا که به عنوان پاک کن عمل می کند. در بیشتر اپلکیشن ها دکمه زیری مانند کلیک راســت عمل می کند. در کنار قابلیت پاک کردن نقاشی روی صفحه دکمه بالایی با توجه به تعداد کلیک ها کارهای دیگری نیز می تواند انجام دهد. 
با پرداخت ۶۵ هزار تومان دیگر می توانید یک تیپ کیت ( Tip Kit) یا کیت نوک مخصوص سرفیس پن خریداری کنید که چهار نوک اضافی دارد که به ترتیب ۲H, H, HB و B می باشند. 
برخلاف اپل پنسل سرفیس پن کلاهکی ندارد که بخواهید نگران گم شدنش باشید و زمانی که از این قلم اســتفاده نمی کنید با آهن رباهایی که درون این دستگاه ساخته شده اســت قلم به کناره ی سرفیس پرو متصل می شود. 

surface pen attatched 670x377 1499157303 اپل پنسل یا سرفیس پن: کدام قلم مناسب شماســت؟ توما:

 

کدام یک برای شما مناسب تر اســت؟ 

خب حالا به قسمت سخت تصمیم گرفـــــتن می رسیم. این که اپل پنسل را انتخاب کنیم یا سرفیس پن. آیپد پرو بخریم یا مایکروسافت سرفیس. این تصمیم روی نرم افزارهایی که به آن ها دسترسی دارید و نحوه اتصال تبلت شما به دیگر دستگاه هایتان تأثیر دارد. 
اما ما خبرهای خوبی برای شما داریم. تجربه ی اســتفاده از آخرین مدل سرفیس پن روی سرفیس پرو و اپل پنسل روی یکی از مدل های جدید آیپد پرو تقریباٌ مشابه اســت. اما درمورد قلم اوضاع کمی متفاوت اســت. 
در نتیجه باید اینگونه تصمیم بگیرید که در کدام اکوسیستم قرار دارید. سرفیس پن قابلیت های منحصر به فردی مانند دکمه های قابل برنامه ریزی و باتری قابل تعویض و همچنین کیت نوک ها یا “تیپ کیت” دارد. از طرف دیگر اپل پنسل مخصوص آیپد پرو اســت و به طور خاص برای چند اپلیکیشن ساخته شده اســت. 

 

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته اپل پنسل یا سرفیس پن: کدام قلم مناسب شماســت؟ توما: اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما