تغییر آب و هوا و گرم شدن زمین از جمله مسائل حیاتی زیست‌محیطی هستند که جنگل‌های تازه کشف‌شده، امید برای بهبود این شرایط را افزایش می‌دهند.

بررسی‌ اخیر که درباره‌ی پراکندگی و گسترش جنگل‌ها در جهان صورت گرفـــــته اســت، نشان از کشف ۴۶۷ میلیون هکتار جنگل و مناطق پوشیده از درخت در جهان دارد. وسعت این مناطق سرسبز و جنگلی تقریبا با ۶۰ نسبت وسعت و گستردگی اســترالیا برابر اســت. با در نظر گرفـــــتن این مناطق جنگلی که به‌تازگی کشف شده‌اند، میزان وسعت جنگل‌ها و مناطق سرسبز که سطح کره زمین را پوشانده‌اند حدودا ۹ نسبت افزایش می‌یابد؛ بنابراین تخمین‌ زده می‌شود که میزان کربن ذخیره‌شده در گیاهان جنگل‌ها به‌طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

جنگل‌های جدید ۹ نسبت به میزان جنگل‌های کشف‌شده تا به امروز می‌افزاید

این جنگل‌های جدید به دنبال مطالعاتی انجام‌شده درباره‌ی سرزمین‌های خشک و کم‌‌آب کشف شده‌اند. مناطق خشک و کم‌‌آب از این جهت اهمیت دارند که در این مناطق، میزان آبی که از طریق بارندگی به گیاهان می‌رسد نسبت به آبی که گیاهان از طریق تعریق و تبخیر از دست می‌دهند بسیار کمتر اســت. نتیجه‌ی این بررسی‌ها که در نشریه‌ی علمی ساینس منتشر شده، حاکی از آن اســت که در مناطق خشک و کم‌آب، ۴۵ نسبت بیشتر از آنچه قبلا تصور می‌شد، مناطق جنگلی و پوشیده از درخت وجود دارد.

0230db3e bd6f 44a0 9c34 b70a930749bf جنگل‌ های تازه کشف‌ شده و تأثیر آن‌ها بر شرایط آب و هوای زمین

بر طبق بررسی‌های انجام‌شده، این جنگل‌های تازه کشف‌شده در مناطقی قرار دارند که چندان عاری از سکنه نیستند. این مناطق عمدتا در قاره‌ی آفریقا، مناطق مرکزی هند، مناطق ساحلی اســترالیا، شمال شرق برزیل و جنگل‌هایی در کانادا و روسیه هستند. در مناطق گرم و خشک آفریقا دو برابر آنچه تصور می‌شد مناطق پوشیده از گیاه و جنگل شناسایی شده اســت. اگرچه تراکم این جنگل‌ها بسیار اندک اســت؛ ولی از نظر کارشناسان کشف این مناطق برای بهبود شرایط اقلیمی و مقابله با تغییر آب و هوای زمین امیدوارکننده اســت.

شاید کمی عجیب به نظر برسد که چگونه این مناطق تا به حال ناشناخته باقی مانده‌اند. جواب احتمالی این اســت که به دلیل تراکم بسیار کم درختان در این مناطق، شناسایی و اندازه‌گیری وسعت این جنگل‌ها کار دشواری بوده اســت یا اینکه احتمالا به دلیل اســتفاده از تکنیک‌های قدیمی نقشه‌برداری، وجود این جنگل‌ها مورد تأیید قرار نگرفـــــته اســت؛ امروزه با اســتفاده از تکنیک‌های جدید نقشه‌برداری، تراکم درختان و وسعت این جنگل‌ها قابل برآورد اســت. اســتفاده از عــکــس هـا ماهواره‌ای با رزولوشن بالا انجام این مطالعات را امکان‌پذیر کرده اســت؛ به‌طوری که محققان می‌توانند یک برآورد کلی درباره تعداد و تراکم درختان در منطقه داشته باشند.

382be49d 3424 4422 a154 9270c28f928a جنگل‌ های تازه کشف‌ شده و تأثیر آن‌ها بر شرایط آب و هوای زمین

با در نظر گرفـــــتن اینکه مناطق گرم و کم‌آب (مناطقی که حدودا ۴۰ نسبت از سطح خشکی زمین را تشکیل می‌دهند) از آنچه قبلا تصور می‌شد، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیار بیشتری دارند و درختان و مناطق جنگلی بیشتری را شامل می‌شوند، بسیاری از محققان معتقد هستند که این یافته‌ برای مقابله با تغییرات آب و هوا، یک فرصت اســتثنایی و منحصر به فرد ایجاد کرده اســت. پژوهشگران معتقد هستند با حفظ و نگهداری این جنگل‌ها می‌توان با تغییرات آب و هوا مقابله کرد.

وسعت جنگل‌های کشف‌شده، ۶۰ نسبت وسعت اســترالیا اســت

این مناطق خشک و کم ‌آب شامل برخی از اکوسیستم‌هایی می‌شوند که مورد بی‌توجهی قرار گرفـــــته‌اند یا اینکه در معرض نابودی قرار دارند. برخی از اکوسیستم‌های موجود در این مناطق از جمله اکوسیستم‌هایی هستند که در اثر تغییرات شدید آب و هوا و فعالیت‌های بخش‌های صنعتی و آلودگی‌های زیست‌محیطی در معرض خطر و نابودی کامل قرار گرفـــــته‌اند. تغییرات آب و هوا باعث می‌شود این مناطق هرروز گرم‌تر و همچنین خشک و کم‌آب‌تر از گذشته شوند؛ در حالی که آلودگی‌های زیست‌محیطی ایجادشده توسط انسان، آینده‌ی این مناطق را بدتر از وضعیت فعلی آن خواهد کرد.

مدل‌های آب‌‌وهوایی حاکی از آن اهستند که با توجه به شرایط خاص آب‌وهوای مناطق خشک و با گسترش گونه‌های گیاهی و زیستی این مناطق، می‌توان تا پایان قرن حاضر پوشش گیاهی این مناطق را به میزان ۱۱ تا ۲۳ نسبت افزایش داد؛ این بدان معنا اســت که این جنگل‌ها می‌توانند به‌قدری گسترش یابند که در آینده بیش از نیمی از سطح خشکی‌های کره‌ی زمین را پوشش گیاهی فرابگیرد. با در نظر گرفـــــتن پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های این جنگل‌های تازه کشف‌شده در بیابان‌زدایی، مقابله با تغییرات ‌آب‌و‌هوا و ذخیره‌ی کربن، اکنون این مسئله بسیار حیاتی اســت که وضعیت بهبود این جنگل‌ها به‌طور دائم مورد بررسی قرار بگیرد.

کشف این جنگل‌ها به‌طور قابل توجهی صحت و درستی مدل‌های آب و هوایی را که برای محاسبه‌ی میزان کربن ذخیره‌شده در جنگل‌ها به کار می‌رود، مورد تأیید قرار می‌دهد و به‌طور کلی برنامه‌ریزی‌های مربوط به شرایط اقلیمی و آب و هوا را بهبود می‌بخشد. بنابراین کشورها با محاسبه‌ی میزان ذخیره کربن در جنگل‌ها، می‌توانند موفقیت و پیشرفـــــت خود را در جهت اهداف کنوانسیون تغییر آب و هوا، پیمان کیوتو و توافق آب‌وهوایی پاریس بسنجند.

بررسی‌های جدید افزایش میزان کلی ذخیره‌ی کربن در جنگل‌های جهان را نشان می‌دهند که این افزایش ۱۵ تا ۱۵۸ گیگاتن تخمین زده می‌شود؛ این بررسی‌ها افزایش ۲ تا ۲۰ نسبتی ذخیره‌ی کربن و اطلاعات صحیح‌تری درباره‌ی وضعیت فعلی ذخیره‌ی کربن در جنگل‌ها و میزان اُفت آن را نشان می‌دهند. اطلاعات به‌دست‌آمده، پایه و اساس برنامه‌ریزی‌های آینده برای بهبود وضعیت محیط زیست خواهند بود؛ همچنین می‌توان از آن‌ها در ارائه‌ی مدل‌های آب و هوایی کمک گرفـــــت.

کشف این جنگل‌ها و بررسی‌های انجام‌شده، همچنین بر اهمیت حفظ و نگهداری و گسترش این مناطق جنگلی تأکید می‌کند. این تحقیقات با کمک محققانی از ۱۴ سازمان علمی-پژوهشی از سرتاسر جهان و بخش Global Forest Survey از سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد انجام شده اســت.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته جنگل‌ های تازه کشف‌ شده و تأثیر آن‌ها بر شرایط آب و هوای زمین اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما